gisvyvojari.cz

PostgreSQL15

Novinky, které přineslo PostgreSQL 15

10. 7. 2023

PostgreSQL 15 je nejnovější verze všeobecně populárního open source databázového systému.

Vyšší rychlost

Co uživatele jistě potěší nejvíce je zvýšení rychlosti celého systému. Lepší algoritmy třídění v paměti přinášejí zrychlení o vyšší řády procent jak při klasické operaci ORDER BY, tak například při vytváření indexů. Dotazy pomocí SELECT DISTINCT jsou nyní prováděny paralelně. Vyšší rychlost přináší také nové prostředky pro archivaci a zálohování. Metody ZL4 a Zstandard jsou přínosné jak z hlediska úspory místa, tak výkonu.

Příkaz MERGE

PostgreSQL 15 obsahuje standardní SQL příkaz MERGE. MERGE umožňuje psát podmíněné příkazy SQL, které mohou zahrnovat akce INSERT, UPDATE a DELETE v rámci jednoho příkazu. To umožňuje zpracování dat bez nutnosti psát funkce procedurálního jazyka nebo složité dotazy.

Změny v oprávněních pro vyšší bezpečnost

Verze odebírá oprávnění CREATE všem uživatelům kromě vlastníka databáze z veřejného (nebo výchozího) schématu. Díky tomu je přidělování oprávnění mnohem přehlednější. Úplnou novinkou je možnost vytvářet pohledy, které se dotazují s právy volajícího, nikoliv tvůrce pohledu. Tato možnost, nazývaná security_invoker, přidává další vrstvu ochrany, díky které uživatel, který nemá přístup k tabulce, nemůže prostřednictvím pohledu vidět její data.

Nové možnosti pro logické replikace

Od verze 15 jsou v logické replikaci podporovány dvoufázové revize. Nově si také můžete vybrat části dat tabulky, které chcete logicky replikovat, tj. některé sady řádků a sloupců. PostgreSQL 15 také přidává funkce pro zjednodušení správy konfliktů, včetně možnosti vynechat přehrání konfliktní transakce a automaticky zakázat odběr, pokud je zjištěna chyba.

Další novinky

Je zaveden nový formát logování ve struktuře JSON. Další novinkou je zavedení několika nových regulérních výrazů např. regexp_substr(), regexp_count(). Tato verze také přidává nové vestavěné rozšíření pg_walinspect, které umožňuje uživatelům kontrolovat obsah souborů protokolu write-ahead přímo z rozhraní SQL.

Pokud máte zájem se dozvědět více navštivte oficiální web PostgrerSQL.

V případě dotazu nebo zájmu o spolupráci se na nás neváhejte obrátit.

Galerie obrázků