gisvyvojari.cz

QGIS 3.28

Novinky na QGIS 3.28

3. 7. 2023

QGIS 3.28 je aktuální LTR (Long Term Release) verze softwaru QGIS. Nahradila tak předchozí LTR verzi 3.22, oproti které přinesla mnoho změn, které byly často uváděny již v meziverzích (3.24 a 3.26).

Velkou novinkou je podpora dat se čtvrtou dimenzí v podobě času. Verze umožňuje jednoduchou práci s daty, nacházejícími se v různých časových obdobích. A to díky jednoduše ovladatelné časové ose, u které se vývojáři jistě inspirovali v konkurenčním produktu ArcGIS Pro.

Vizualizace časových dat

Další novinkou je nastavení defaultního souřadnicového systému a jednotek měření. Provádí se na záložce Projekt, Vlastnosti, sekce Obecné. Jinou zajímavou novinkou je možnost zobrazit symbol ze symbologie v atributové tabulce. To se může hodit především, pokud jsou prvkům nastaveny unikátní symboly pro hodnotu některého z atributů.

Verze QGIS 3.28 také umožňuje přidávat nové fonty písma, a dokonce automaticky stahovat fonty, které jsou distribuovány pod volnou licencí. Fonty je možné přidávat v Nastavení, Možnosti a Fonty. Navíc je také nyní možné provádět formátování popisů po vzoru HTML.

Ti, kdo pracují s daty DPZ, jistě velmi ocení zlepšení práce s mračny bodů. Ty lze nyní filtrovat pomocí polygonů nebo exportovat do jiných datových formátů.

Filtrace bodových mračen

Také bylo přidáno několik nových proměnných výrazů. Například make_valid pro opravu geometrie tak, aby byla validní a geometries_to_arrey, která převede složitější geometrii na jednoduché objekty uložené v poli.

V neposlední řadě bylo upraveno několik nástrojů a zjednodušena práce s několika proprietárním datovými formáty. Například s databázemi ESRI a Oracle.

Pokud se chcete dozvědět více navštivte oficiální web QGISu.

V případě dotazu nebo zájmu o spolupráci se na nás neváhejte obrátit.

Galerie obrázků