gisvyvojari.cz

Editor OpenStreetMap

Editace OpenStreetMap

19. 4. 2023

OpenStreetMap (OSM) je celosvětová volně dostupná prostorová databáze, založená na kolektivní spolupráci. To znamená, že zapojit se a upravovat mapy může kdokoliv. Pomůže tím velkému množství dalších uživatelů a zvýší použitelnost OSM. Existuje k tomu několik nástrojů.

iD

Základním a nejjednodušším nástrojem je iD. S jeho pomocí lze OSM editovat přímo ve webovém prohlížeči. iD je dostupný pod tímto odkazem. Nejdříve je nutné se přihlásit. Pokud ještě nemáte účet je nutné se nejdříve registrovat. Po přihlášení se načte mapová aplikace.

nástroj iD

V pravé části se nachází ikony pro jednoduché nástroje, které jsou dobrým pomocníkem při editaci. Důležité je především nastavení podkladových vrstev a mapových dat. Lze si vybrat vždy jednu podkladovou mapu a tu překrýt libovolným množstvím dalších vrstev. V možnostech jsou například katastrální mapy. V sekci Mapová data si lze zobrazit různé druhy OSM dat, ale především nahrát vlastní data v jednom z podporovaných formátů (.gpx, .kml, .geojson, .json). Pozor velmi oblíbený formát Shapefile podporován není.

Pro editaci dat se stačí přiblížit na území, které chcete upravit. Po kliknutí na jakýkoliv objekt na mapě se v levé části objeví jeho atributy. I ty lze libovolně upravovat a doplňovat.

Editace atributů

V ten moment lze též upravovat geometrii již existujících prvků.

Pro přidání nového prvku slouží tři ikony nahoře uprostřed. Při vytváření především polygonů a linií je důležité dbát na to, aby se jejich lomové body přichytávaly k již existujícím prvkům. Po dokončení nového prvku je důležité v levé části vyplnit jejich atributy.

Uložit provedené změny lze po kliknutí na ikonu v pravém horním rohu. Aby bylo možné uložení dokončit musíte připsat k provedeným změnám komentář. Pokud si nejste jistí, jestli jste vše udělali správně, je zde možnost požádat o kontrolu vašich změn zkušenějším uživatelem.

Uložení změn

V případě jakýchkoliv nejasností se na nás obraťte pomocí našeho kontaktního formuláře.

Galerie obrázků