gisvyvojari.cz

Rozhraní OpenStreetMap

Jak získat data OpenStreetMap

17. 7. 2023

OpenStreetMap jsou dnes velmi populárním zdrojem geografických dat. Existuje však mnoho způsobů, jak k nim přistupovat, což může být především pro nováčky matoucí.

Webové stránky OpenStreetMap

Nejjednoduším způsobem, jak přistupovat k datům OSM jsou webové stránky OpenStreetMap. Ty poskytují klasické webové mapové rozhraní, kde můžete prohlížet hotové mapy. Aplikace umožňuje podobné funkce jako konkurenční mapové portály, např. vyhledávat konkrétní místa, přibližovat a oddalovat a prohlížet si různé mapové prvky.

OSM Export Tool

Pokud ovšem chcete data OSM nikoliv pouze prohlížet, ale stáhnout si je a otevřít, využijte oficiální OSM Export Tool. Ten poskytuje na svém webu samotná OpenStreetMap a umožňuje stáhnout mapová data pro určitou oblast. Nevýhodou je, že si nelze blíže zvolit část dat, ani formát, ve kterém budou stažená data.

OSM Export Tool

API Overpass

Rozhraní Overpass API je výrazně složitější, ale také mnohem silnější nástroj, který umožňuje zadávat dotazy do databáze OSM a získávat konkrétní data na základě vašich požadavků. K interaktivnímu sestavování a provádění dotazů můžete použít program Overpass Turbo nebo můžete zadávat přímé požadavky na koncové body rozhraní API Overpass. Rozhraní Overpass API používá vlastní dotazovací jazyk nazvaný Overpass Query Language (Overpass QL). Tento jazyk umožňuje sestavovat složité dotazy a přesně definovat, jaká data chcete z databáze OSM získat.

Overpass API

planet.osm

Komunita OSM poskytuje kompletní výpisy databáze OSM známé jako soubory „planet.osm“. Tyto soubory obsahují celou sadu dat OSM pro celý svět. Nejnovější soubor planet.osm si můžete stáhnout z oficiálních stránek OSM.

Geofabrik

Geofabrik je významným poskytovatelem geoprostorových dat odvozených z OpenStreetMap (OSM). Specializuje se na získávání, zpracování a přípravu dat OSM pro různé oblasti po celém světě. Pravidelně stahuje celou databázi OSM a používá specifické filtry a transformace pro vytváření extraktů pro jednotlivé země nebo regiony. Tyto výběry jsou k dispozici ke stažení v různých formátech souborů, což uživatelům umožňuje přístup k datům OSM v různých měřítcích. Geofabrik tedy představuje jak jednoduchý, tak silný nástroj pro stahování dat OSM pro větší regiony.

 

Je důležité mít na paměti, že data OpenStreetMap se neustále vyvíjejí, protože přispěvatelé neustále provádějí úpravy a aktualizace. Proto je důležité OSM data pravidelně aktualizovat a přistupovat k takovým zdrojům, které tak dělají též.

Pokud se chcete o OpenStreetMap dozvědět více, podíejte se na náš článek o výhodách využívání OSM nebo o editaci OSM.

Článek byl vytvořen s pomocí ChatGPT od společnosti OpenAI.

V případě nejasností nebo zájmu o spolupráci neváhejte využít náš kontaktní formulář.

Galerie obrázků